וינה - בוטל (חרבות ברזל)

תמונת אווירה

אמנות, אופרה ושווקי חג המולד

וינה, אוסטריה

10 – 15 בדצמבר 2023

בשל מלחמת חרבות ברזל הסיור בוטל.

 הטיול מאורגן על ידי חברת "קאמינוס" - הופכים חלום לתיירות

ארגון ואופרציה - רוני צפריר 

 

בצוות ההדרכה:

הדרכת המוזיקה, אמנות וליווי הקבוצה: מרב ברק

הדרכה כללית ואמנות: אלכסנדר טאליס

 

 

וינה, היתה מאז ומתמיד עיר של מוזיקה ואמנות. עירם של מוצרט, בטהובן, היידן, גוסטב קלימט ועוד. וינה היא עיר של ארמונות, אוצרות יקרי ערך, אלגנטיות ויוקרה. בטיול זה שילבנו סיורים בעיר ובמוזיאונים המובילים, בארמונות ובאתרים ההיסטוריים והרבה הקשרים למוזיקה ואמנות, כל אלה מתובלים בניחוחות של שווקי חג המולד, אשר מעטרים ומאירים את כיכרותיה המרכזיות של העיר במהלך חודש דצמבר.

 

בתכנית המוזיקלית משולבים שלושת בתי האופרה של העיר. בבית האופרה הממלכתי (שטאצאופר) נאזין לקונצרט רסיטל של זמר הטנור לירי קולורטורה המוביל בעולם - חואן דייגו פלורז. כמו כן, נצפה באופרה "טורנדוט"מאת פוצ'יני בביצוע זמרים מהשורה הראשונה, בהם זמר הטנור יונאס קאופמן. בבית האופרה הכי מסקרן ויצירתי של וינה - תיאטר אן דר וין - נצפה באופרה הקומית "הגננת המדומה", מיצירתו המוקדמת של וולפגנג אמדאוס מוצרט. ובבית האופרה הכי "ישראלי" בעיר - הפולקסאופר מצפה לנו בכורה עולמית של אופרטה חצי ישראלית. היצירה "בואו נשכח את העולם - פולקסאופר 1938" היא אופרטה מאת המלחינה והמנצחת הישראלית קרן קגרליצקי. יצירה זו עוסקת בפערים שבין המציאות והתיאטרון כפי שבאו לידי ביטוי בוינה בשנת 1938, זמן האנשלוס, כאשר על בימת הפולקסאופר החזרות לאופרטה, שמרבית יוצריה יהודים, בעיצומן. בתכנית הסיור שלנו כלול ערב הבכורה החגיגי ליצירה זו, אשר מועלית בפולקסאופר וינה, בניהולו המוזיקלי של עומר מאיר וולבר. קרן קגרליצקי מכהנת בבית זה כעוזרת למנהל המוזיקלי וכמנצחת הבית. 

 

לקראת כל מופע תתקיים הרצאה. משתתפי הסיור יקבלו תכנייה ובה תקצירי העלילות בעברית.

 

על צוות ההדרכה:

מרב ברק: מרצה בתחום האופרה במיטב הקתדראות, מובילה סיורי אופרה, בלט ומוזיקה באירופה, מנחה בתכנית החינוך של הפילהרמונית הישראלית ומפיקה אופרה בשיתוף תזמורות מובילות.

אלכסנדר טאליס: מדריך דובר עברית, החי ומדריך בוינה מזה כ-15 שנים כמדריך תיירים מוסמך. מתמחה בסיורים בעיר וסביבותיה בדגש על היסטוריה, יהדות ואמנות.

 

 ארמון החורף

 

תכנית הסיור:

 

יום ראשון 10.12.23 תל אביב - וינה

בשעת צהרים מוקדמת ניפגש בנמל התעופה לקראת טיסת ערב ישירה לוינה. העברה ישירות למלון במרכז העיר, קבלת חדרים וארוחת ערב משותפת.

שעת ההמראה: 15:40. שעת הנחיתה המשוערת: 18:25.

 

יום שני 11.12.23 – סיור היכרות עם העיר, בית האוצרות , האופרה "הגננת המדומה"/מוצרט

את הבוקר נפתח בהרצאת הכנה למופע הערב.
לאחר ההרצאה נפגוש את אלכסנדר טאליס, איתו נצא לסיור במרכזה ההיסטורי של העיר וינה. נראה את ארמון החורף, ונבקר במוזיאון האוצר הקיסרי (Imperial Treasury Vienna) הנמצא בחלקו העתיק של ארמון הופבורג. בחדרי המוזיאון שמורים היטב עשרות פריטים הנחשבים ליקרים ביותר. הם יקרים לא רק מבחינה חומרית אלא גם מבחינה אמנותית, דתית והיסטורית. דרך אוצרות השושלת ההבסבורגית נתוודע אל סיפורה של האימפריה החזקה אשר שלטה באזור במשך מאות שנים. האוסף כולל תכשיטים, כלי נשק, אבני חן, בגדים וסמלים אחרים של עושר ויוקרה, שנאספו במשך 800 שנה על ידי ההבסבורגים, וזהו אחד האוצרות החשובים ביותר בעולם. ממוזיאון האוצר הקיסרי נמשיך בסיורנו לקתדרלת שטפן המרשימה הניצבת במרכזו של המדרחוב שוקק החיים של וינה. בדרכנו נלמד על אתריה החשובים של העיר ההיסטורית. בתום הסיור נשוב למלוננו למנוחה והתארגנות. 
 
קתדרלת שטפן
 
בשעת ערב נצא שוב אל המדרחוב ואל הרחבה של קתדרלת שטפן על מנת ליהנות מאווירת שוק חג המולד ונמשיך משם מרחק הליכה קצר לאולם האופרה שמשמש בימים אלה את התיאטר אן דר וין. הערב נצפה באופרה "הגננת המדומה" אותה הלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט, בהיותו בן 18, לקרנבל במינכן. קומדיה של טעויות מבריקה ומשעשעת, או אם תרצו "בית הספר לאוהבים" נוסח מוצרט הצעיר והפוחז. 
 
תחילת המופע בשעה 19:00
השירה באיטלקית. תרגום מוקרן באנגלית וגרמנית
 

 

פסלו של מוצרט בגן "מדומה"

 

יום שלישי 12.12.23 - המוזיאון ההיסטורי, חואן דייגו פלורז - רסיטל

הבוקר נצא אל מוזיאון האמנות של וינה. זהו מוזיאון עצום ומרשים, המציע מגוון אוספים וכמות עצומה של אוצרות אומנותיים, אשר נאספו לאורך השנים על ידי משפחת הבסבורג. בליבו של המוזיאון גלריית התמונות המופלאה שמציגה עבודות של ציירים קלאסיים מתקופות הרנסנס והבארוק כגון דירר, רובנס, רמברנדט, ברויגל, טיציאן, רפאל, ולאסקז ורבים אחרים.

מעניין מאד לעמוד לא רק על האמצעים והמיומנויות המקצועיים הרבים בהם האמנים שלטו, אלא גם לראות את היצירות בהקשרים של התקופה, הנסיבות ההיסטוריות, הפוליטיות והאישיות. כמו כן נוכל לעמוד על הטעם של ההבסבורגים מכיוון שהאוסף משקף במידה רבה את ההעדפות של המשפחה ששלטה באזורים שונים באירופה והודות לכך נחשפה לזרמים שונים של האמנות. נסיים את הסיור שלנו עם יצירת מופת מתקופת הרנסנס - המלחייה מזהב ''סליירה'', פרי עבודתו של האומן האיטלקי בנוונוטו צ'ליני. במהלך הסיור תינתן הפסקה קלה להתרעננות ומנוחה בבית הקפה האלגנטי שבמרכז המוזיאון, או בשוק חג המולד השוקק בככר מריה תרזה הסמוכה.

בתום הביקור במוזיאון נשוב למלוננו למנוחה והתארגנות.

 

 

בשעת ערב מוקדמת נצא לכיוון בית האופרה הממלכתי על מנת ליהנות משוק חג המולד הסמוך לבית האופרה, לאחר מכן ניכנס אל בית האופרה על מנת לשמוע את זמר הטנור חואן דייגו פלורז, מטובי הטנורים של זמננו. 

 

שעת תחילת הקונצרט תפורסם בהמשך.

רפרטואר הקונצרט כולל את מיטב האריות מתקופות שונות, החל מתקופת הבארוק דרך הבל קנטו האיטלקי, ועד האופרה וריסימו. אריות מאת ורדי, פוצ'יני, רוסיני, דוניצטי, גונו ואחרים. 

 

חואן דייגו פלורז
 
יום רביעי 13.12.23, סיור בבית האופרה, גלריית הססציון, האופרה "טורנדוט"/פוצ'יני
לאחר ארוחת הבוקר נתכנס להרצאת הכנה לקראת מופע הערב.

לאחר ההרצאה נקדיש את הבוקר לאתרים הקשורים במוזיקה בעיר, הידועה כמוקד חשוב בהתפתחות המוזיקה הקלאסית. נבקר בבניין בית האופרה של וינה, מבנה מפואר ועצום בגודלו, בו מופיעים גדולי האמנים העולמיים בתחום האופרה. משם נמשיך לגלריית הססציון, הבית של האמנות האלטרנטיבית שביטאה את היציאה מהאקדמיה. נתרשם ממבנה הגלריה הלבן בעל עיטורי הזהב ונרד אל הקומה התחתונה של הגלריה כדי לראות את יצירתו של גוסטב קלימט, "האפריז של בטהובן". מחווה זו של קלימט מבקשת לבטא את הערכתו לגדולתה של הסימפוניה התשיעית של בטהובן ובעיקר לפרק הכוראל החותם אותה.

נותיר זמן לשוטטות חופשית וארוחת צהרים עצמאית באזור שוק הנאשמרקט, אשר ממוקם מול גלריית הססציון. השוק מציע מסעדות לצד דוכני אוכל רחוב, שוק ירקות, פירות ודליקטסים שונים. לאחר הביקור בשוק נשוב למלוננו למנוחה והתארגנות.

 

גלריית הססציון

 

בשעת ערב נצא שוב אל בית האופרה הממלכתי על מנת לצפות באופרה "טורנדוט" מאת פוצ'יני. יצירה זו, מהגדולות שהולחנו בכל הזמנים, תוצג בבית האופרה בבימויו של קלאוס גוט ובביצוע זמרים מהשורה הראשונה, בראשם יונאס קאופמן בתפקיד הנסיך כאלאף.

*הכרטיסים למופע זה שמורים עבור הקבוצה לזמן קצר מאד! הביקוש למופע עצום. הירשמו עוד היום על מנת להבטיח לעצמכם כרטיס למופע זה!

השירה באיטלקית, תרגום מוקרן לגרמנית, אנגלית.

 

השטאצאופר וינה

 

יום חמישי 14.12.23 – מוזיאון אלברטינה, האופרטה "בואו נשכח את העולם - פולקסאופר 1938"

נפתח את הבוקר בהרצאת הכנה למופע הערב.

לאחר ההרצאה נצא אל מוזיאון אלברטינה העשיר באמנות מודרנית מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20 ומפורסם בעיקר באוסף הרישומים העצום שבו, מהחשובים הקיימים בעולם. נתרשם מתערוכות הקבע במוזיאון - תצוגת החדרים ההיסטוריים של משפחת הבסבורג, הכוללת חדרים ממלכתיים המעוצבים בפאר כולל דקורציות קיר, נברשות וריהוט, התערוכה הקבועה "ממונה עד פיקאסו" הכוללת עבודות מופת מזרמי האמנות השונים החל מסוף המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20 (אימפרסיוניזם, פוביזם, אקספרסיוניזם ועוד). לאחר הפסקה קלה להתרעננות בבית הקפה שבמוזיאון, נסיים את הביקור בו בשתי תערוכות זמניות. האחת מוקדשת למיכלאנג'לו ומציגה את הגילוי מחדש של אידיאל הגוף הרומי-יווני העתיק במהלך חייו. אמנים נוספים המוצגים בתערוכה, כגון: רפאל, דירר, רמברנדט, רובנס, קלימט ואחרים, מציגים את גישתם האמנותית לגוף האנושי, בין אם באמצעות חיקוי, פיתוח נוסף או דחייה נחרצת של האידיאל של מיכלאנג'לו. תערוכה זמנית נוספת במוזיאון, מוקדשת לאמן, מעצב התפאורה והצלם גוטפריד הלנוויין, אשר בדימויים החזקים וההיפר-ריאליסטיים שלו עוסק בנושאים פוליטיים, פרובוקטיביים ופסיכולוגיים. 
לאחר הביקור במוזיאון נשוב למלוננו למנוחה והתארגנות.
 
בשעת ערב נצא אל בית האופרה הפולקסאופר על מנת לצפות באופרטה "בואו נשכח את העולם - פולקסאופר 1938" מאת קרן קגרליצקי אשר תוצג בערב זה בבכורה עולמית.
 
תחילת המופע בשעה 19:00
השירה בגרמנית.
 
מוזיאון אלברטינה
 
יום שישי  15.12.23  - אייזנשטט - וינה - תל אביב
הבוקר נקום בנחת, נארוז את חפצינו ונעזוב את מלוננו בעיר. את יומנו האחרון בסיור נבלה מחוץ לעיר וניסע בעקבות פאפא היידן לעיר אייזנשטט. נראה את הכנסייה בה קבור יוזף היידן, שנחשב לאבי האסכולה הקלאסית. נבקר בארמון ובו אוצרות משפחת אסטרהזי, שם כיהן היידן כמלחין החצר כמעט 30 שנה. נראה את אולם הקונצרטים ע"ש היידן וכן נתרשם מאוצרות משפחת אסטרהזי ומחדרי הארמון המרשימים. במקום ישנה גם תצוגה אינטראקטיבית המתייחסת למוזיקה של היידן ולפועלו במקום. לאחר הביקור המודרך, נותיר זמן לארוחה עצמאית לפני הנסיעה לנמל התעופה.
 
לאחר פסק הזמן הזה נמשיך ישירות לנמל התעופה לטיסתנו חזרה ארצה.
שעת ההמראה: 20:15 שעת הנחיתה המשוערת בנתב"ג: 00:40  (16.12.23)

 

 

 

 

 

בשל מלחמת חרבות ברזל הסיור בוטל.

 

המחיר כולל:

*חמישה לילות במלון AUSTRIA TREND EUROPA WIEN מלון ארבעה כוכבים במרכז וינה.

על בסיס לינה וארוחת בוקר וארוחת ערב אחת בערב הראשון.

*כרטיסי טיסה סדירה ת"א - וינה - ת"א בחברת אוסטריאן איירליינס

*כרטיסים לארבעה המופעים על פי הפירוט בתכנית במקומות ישיבה טובים.

*כניסות לאתרים על פי התכנית.

*אוטובוס על פי התכנית.

*תשר לנותני השירותים בחו"ל.

הדרכת המוזיקה וליווי הקבוצה: מרב ברק

הדרכה כללית ואמנות: אלכסנדר טאליס  (מדריך מקומי, דובר עברית)

 

המחיר אינו כולל:

ביטוח רפואי – כבודה והוצאות אישיות

תוספת לאדם בחדר ליחיד

הוצאות בעלות אופי אישי: משקאות המוגשים במהלך הארוחות, כביסה, סרטים בתשלום בחדרים ושרותי חדרים.

כל מה שלא צוין *בתוכנית ו"במחיר כולל".

תשר למדריכה (נהוג לתת 5 € ליום טיול לנוסע/ת)

 

לפרטים והזמנות:

רוני צפריר: נייד: 052-8635310   ronizafrir@barak.net.il