ברלין - מרץ 2023 - ההרשמה סגורה

תמונת אווירה

 

כוכבים בשמי ברלין

 היסטוריה, אמנות, מוזיקה ואופרה

 

1 – 6 במרץ 2023

 

ההרשמה סגורה

 

הדרכת המוזיקה: מרב ברק

הדרכה כללית והיסטוריה: נירית בן יוסף

הדרכת אמנות: ד"ר מיכל רון

 

הסיור בשיתוף חברת "קאמינוס" - ניהול ואופרציה: רוני צפריר

 

סמינר עשיר בברלין המרתקת הכולל סיורי עומק עם מדריכות מומחיות להיסטוריה והאמנות של העיר. ברלין, שידעה ימים דרמתיים, מלאי אכזריות ורוע, היא גם מקור לסיפורי גבורה, ריגול, עוצמה ונקמה. עיר שכיום היא כור היתוך קוסמופוליטי ומושכת אליה את מיטב האמנים והמוזיקאים, ומהווה בית לאמנות פורצת דרך. עיר שבתי האופרה שבה, הם מהמובילים בעולם ואולם הקונצרטים שלה, נחשב לפלא אקוסטי ואדריכלי. כל אלה, יבואו לידי ביטוי בחמישה ימי טיול הכוללים סיורי עומק בדגשים על היסטוריה ואמנות, קונצרט אחד באולם הפילהרמוני ושלושה מופעי אופרה בביצועים יוצאי דופן.

 

 

על צוות ההדרכה:

 

מרב ברק – מרצה בתחום האופרה במיטב הקתדראות, מובילה סיורי אופרה, בלט ומוזיקה באירופה, מנחה בתכנית החינוך של הפילהרמונית הישראלית ומפיקה אופרה בשיתוף תזמורות מובילות.
נירית בן יוסף – המדריכה הישראלית הוותיקה ביותר שחיה בברלין מאז 1987 וחוותה את נפילת החומה והשתנות העיר, בעלת ידע היסטורי רחב ביותר, עמה נחווה את המיטב של ברלין, היסטוריה יהדות ואדריכלות.
ד״ר מיכל רון - ישראלית המתגוררת זה למעלה מעשור בברלין, חוקרת אמנות ומדריכה בעיר בדגש על אמנות מודרנית ועכשווית.

 

 

 

תכנית הסיור:

 

1.3.23 – יום רביעי: תל אביב – ברלין: סיור היכרות היסטורי, קונצרט באולם הפילהרמוני כולל "אירואיקה"/בטהובן

בשעת בוקר מוקדמת ניפגש בנמל התעופה לטיסת אל על ישירה לברלין. עם הנחיתה נפגוש את נירית בן יוסף אשר תערוך לנו היכרות עם ברלין ההיסטורית והיהודית. נבקר באתרים שילמדו אותנו את ההיסטוריה הגרמנית העתיקה, מאז הקמת הרייך הראשון על ידי קרל הגדול דרך הקמת הרייך השני על ידי ביסמארק. ליד הרייכסטאג נדבר על פירוק הדמוקרטיה הגרמנית הצעירה על ידי המפלגה הנאצית ועל הקמת הרייך השלישי. נראה את המקום בו התאבד היטלר ובסמוך לו  נבקר באנדרטת השואה ונדבר על ההתמודדות של גרמניה עם פשעיה. משער ברנדנבורג נמשיך לאורך רחוב האונטר דן לינדן ונראה את בניני השלטון והתרבות הישנים, אך גם את האנדרטה לזכר שריפת הספרים. על החומה והמלחמה הקרה נדבר ליד האיסט סייד גלרי ובצ'ק פוינט צ'רלי. לסיום הסיור נעבור ליד חלקי עיר שנבנו מחדש לאחר האיחוד בפוטסדאמר פלאץ.


בתום הסיור נגיע למלוננו לארוחת צהרים, התארגנות בחדרים ומנוחה.

בערב נצא אל אולם הפילהרמוני לשמוע קונצרט של תזמורת שווייץ המערבית בניצוחו של ג'ונתן נוט. הפסנתרנית הגיאורגית חטיה בוניאטישווילי תבצע את הקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 מאת צ'ייקובסקי, עוד בתכנית: הסימפוניה השלישית מאת בטהובן (אירואיקה).

 

תחילת הקונצרט בשעה 20:00

משך הקונצרט כשעתיים כולל הפסקה.

הרצאת ההכנה לקונצרט זה תתקיים במפגש קבוצה בפורמט מקוון, שיתקיים טרם היציאה מהארץ.

 

   

 

2.3.23 יום חמישי: גמלדה גלרי והגלריה הלאומית החדשה

הבוקר נכיר את מיכל רון, ישראלית המתגורררת זה למעלה מעשור בברלין, חוקרת אמנות ומדריכה בעיר בדגש על אמנות מודרנית ועכשווית. יחד עם מיכל נסייר בגלריה הלאומית החדשה (נויה נאציונל גלרי), אשר פתחה את שעריה אחרי שש שנות שיפוץ של המבנה האיקוני המודרניסטי בתכנון האדריכל מיס ון דר רוהה, שנחנך בברלין המחולקת בשנת 1968. הצגת האוסף מחדש דרשה גם רענון בחשיבה על הנרטיב. כעת עבודות מפתח בתולדות האמנות המודרנית באירופה מוצגות בהקשר החברתי-היסטורי-פוליטי בו נוצרו, בתערוכת האוסף הנקראת: "האמנות של החברה 1900-1945". בחלל הרחב של הקומה העליונה נראה את עבודותיה של מוניקה בונביצ'יני (איטליה). נצפה במתח כיצד שלשלאות המתכת של האמנית יקראו תיגר על קירות הזכוכית של האדריכל.

לאחר הפסקת קפה קצרה נמשיך לגמלדהגלרי. גלריית הציורים, אוסף אנציקלופדי של אמנות מהמאה ה-13 עד ה-18, כוללת יצירות מופת של ון אייק, ברויגל, דירר, רפאל, טיציאן, קרוואג'ו, רובנס, רמברנדט, וורמיר ועוד.

 

בתום הסיור המודרך נשוב למלוננו.

אחר צהרים חופשי בעיר.

 

   

 

3.3.23 יום שישי: המבורגר בנהוף, סיור גלריות, האופרטה "נקמת העטלף"

לאחר ארוחת הבוקר נתכנס להרצאה לקראת מופע הערב. לאחר ההרצאה נצא לסיור נוסף עם מיכל, הפעם נתחיל בהמבורגר בנהוף. בחלל ההיסטורי של תחנת הרכבת שהפכה למוזיאון נבין מה קורה כשאמנים חזותיים נוגעים במוזיקה? במוזיאון לאמנות עכשווית מוצגת התערוכה "מוזיקה שבורה, מהדורה שנייה", שמקיפה שבעים שנה של תולדות התקליט בעולם אמנות, עם מיצבי סאונד שממלאים את החללים. כמו כן, נחפש את הייצור בן הכלאיים הפנטסטי והבדיוני, יציר הכפיים של סנדרה מוג'ינגה, זוכת פרס אמן צעיר.

לאחר הפסקה קלה נמשיך לסיור גלריות בו נתרשם ממיטב האמנות שנוצרת, ונסחרת כיום (תכנית הסיור המדוייקת תיקבע בסמוך למועד הביקור על פי מיטב ההיצע האמנותי בגלריות העיר במועד זה).

 

בשעת ערב נצא בהליכה רגלית אל אולם הקומיש-אופר על מנת לצפות באופרטה "נקמת העטלף" על פי יוהן שטראוס הבן. מופע זה שואב השראה מהאופרטה המצליחה והפופולרית ביותר, שופעת מוזיקת ואלס, הומור, אלגנטיות ושפע של אירוניה, האופייניים לימי וינה העליזים של המאה ה-19.

תחילת המופע בשעה 19:30, השירה בגרמנית.

 

 

4.3.23 יום שבת: סיור בעקבות הנשים היהודיות של ברלין, האופרה "טורנדוט" מאת פוצ'יני

הבוקר נצא עם נירית לסיור ייחודי בעקבות האמנסיפציה הכפולה של נשים יהודיות בגרמניה. בסיור זה נספר את סיפורי חייהן של נשים יהודיות בגרמניה ובברלין שנאלצו להיאבק על זכויותיהן בשני מישורים: בנוסף לזכויותיהן כנשים בקהילה היהודית, הן היו צריכות למצוא את דרכן ולהשתלב בחברה הנוצרית. במהלך הסיור נסקור את העמדה של נשים בחברה היהודית ובברלין במאתיים השנים האחרונות. כדי להפוך את ההתפתחויות ההיסטוריות למוחשיות, נבחן בפירוט את חייהן של הנשים הבאות: רגינה יונס, גליקל פון האמלן, ברטה פאפנהיים, רכה פרייאר, הנרייטה הרץ, דורותיאה שלגל, רחל פון וורנהאגן ופאני הנזל.

נסיים את הסיור במלוננו ונותיר זמן לארוחת צהריים עצמאית ומנוחה.

 

בערב נצא אל בית האופרה הממלכתי של ברלין – שטאצאופר אונטר-דן-לינדן, אשר עבר עשור של עבודות שיפוץ מאסיביות, על מנת לצפות באופרה "טורנדוט" מאת פוצ'יני. האופרה בבימויו של פיליפ שטולצל (ריגולטו על אגם ברגנץ), מנצח: מקסים פסקל. מבין הסולנים: רנה פפה, אולגה פרטיאטקו, פאביו סרטורי ואחרים.

תחילת המופע בשעה 19:30. השירה באיטלקית, תרגום מוקרן בגרמנית ובאנגלית.

הרצאת ההכנה למופע זה תישלח לנוסעים בפורמט מקוון טרם היציאה מהארץ.

 

 

5.3.23 ראשון: סיור ריגול והאופרה "דפנה" מאת ריכרד שטראוס

לאחר ארוחת הבוקר נתכנס להרצאת הכנה לקראת תכנית הערב, לאחריה נצא לסיור בעקבות פרשות הריגול של ברלין. בסיור זה נשפוך אור על הסודות האפלים של המלחמה הקרה והשירותים החשאיים השונים שהיו מעורבים בה מאז תום מלחמת העולם השנייה ונציץ אל מאחורי הקלעים של התקופה המרגשת הזו של חוסר אמון אינסופי. נבחן את האינטרסים והמניעים השונים של הצדדים היריבים ואת הטכניקות השונות בהן השתמשו כדי לצותת, להונות ולפגוע באויב ככל האפשר. לאיזה שינויים בינלאומיים גרם הריגול? מי היו המרגלים השונים שפעלו כאן ומה גרם להם לבגוד בחברה בה הם חיו או בצבא אותו שרתו? נדבר על דמויות כמו רודולף איבנוביץ אבל, ג׳ורג׳ בלייק או גינתר גיום וננסה לנתח את אישיותם.

נסיים את הסיור בסביבת המלון ונותיר זמן לארוחת צהרים עצמאית ולמנוחה.

 

בערב, נצא שוב אל בית האופרה הממלכתי לצפייה באופרה "דפנה" מאת ריכרד שטראוס. סיפורה של הנימפה דפנה אשר נאנסה על ידי האל אפולו, קפאה על מקומה והפכה לשיח הדפנה, הוא סיפור אשר עובד לאופרה הראשונה בהיסטוריה (ג'אקופו פרי בשנת 1598). היצירה של שטראוס מציגה עיבוד לסיפור זה, המדגיש את הכמיהה אל הטבע, לעומת הכמיהה אל אהבת הבשרים.

תחילת המופע בשעה 18:00. השירה בגרמנית, תרגום מוקרן באנגלית ובגרמנית.

משך המופע כשעה ו40 דקות.  

 

6.3.23 שני: ברלין – תל אביב

בשעת בוקר נעזוב את מלוננו בעיר וניסע לנמל התעופה לטיסה חזרה ארצה.

שעת ההמראה: 10:35, נחיתה משוערת בתל אביב בשעה 15:45

 

המחיר לאדם בחדר זוגי (כולל הכרטיסים למופעים): 2,540 יורו

תוספת ליחיד: 280 יורו

 

המחיר כולל :

חמישה לילות במלון NH במרכז העיר על בסיס לינה וארוחת בוקר.

ארוחת צהרים אחת ביום ההגעה.

כרטיסי טיסה בחברת אל על.

כרטיסים לארבעה המופעים הכלולים בתכנית במקומות ישיבה טובים.

כניסות לאתרים על פי התכנית.

אוטובוס על פי התכנית.

תשר לנותני השירותים בחו"ל

הדרכת המוסיקה וליווי הקבוצה: מרב ברק

הדרכה כללית ואמנות: נירית בן יוסף ומיכל רון

 

המחיר אינו כולל:

ביטוח רפואי – כבודה והוצאות אישיות

תוספת לאדם יחיד 

הוצאות בעלות אופי אישי: משקאות המוגשים במהלך הארוחות, כביסה, סרטים בתשלום בחדרים ושרותי חדרים.

כל מה שלא צוין בתוכנית ו"במחיר כולל".

תשר למדריכה

עלות בדיקות קורונה (אם נידרש לכך, נכון ליום תכנון הטיול אין דרישה לבדיקות קורונה לפני היציאה/החזרה לישראל).

שימו לב למען הסר ספק: כל עלות של בדיקות קורונה, ככל שתידרשנה בעת הנסיעה, אינן כלולות במחיר הטיול.

 

 

ההרשמה סגורה

 ישיר לרוני צפריר:  09-8858838 

נייד: 052-8635310   ronizafrir@barak.net.il

מרב ברק : 052-3557676 merav@opusfocus.co.il