המוזות משוחחות - הסדרה הרב תחומית

תמונת אווירה

המוזות משוחחות

סדרת הרצאות רב תחומית

 

סדרת הרצאות שהן דיאלוג בין כל האמנויות. ציירים, מלחינים, כוריאוגרפים וכותבים בדיאלוג מתמיד, מפרה ומעורר השראה. מהרנסנס ועד ימינו, ממוסקבה ועד קליפורניה. הסדרה היחידה בה ייפגשו בטהובן וגוסטב קלימט, ג׳וזפה ורדי וניקול קידמן, שקספיר ויאיוי קוסמה, מוצרט ודיוויד הוקני, פיקאסו וסטרווינסקי, פינה באוש ופול גוגן, מוריס ראוול ואוהד נהרין ועוד ועוד אמנים מובילים במפגשים מפתיעים ומרתקים.

בסדרה זו אני שמחה להביא לידי ביטוי את ההשכלה הרחבה שלי בתחום האמנויות. הודות לתואר הראשון, במסלול העיצוב בחוג לתיאטרון, שכלל לימודי תולדות האמנות, האדריכלות והאופנה, והתואר השני שלי בתכנית הבינתחומית באמנויות בדגש על מוזיקולוגיה. שני התארים מהפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב.

 

                                 גוסטב קלימט. נחשי מים II

 

הרצאות הסדרה

 

עוז והדר

המאות ה-17 וה-18 באירופה הן שיאה של תקופת הבארוק אשר סוגדת לוירטואוזיות, להבעה מלאת רגש, תשוקה, אפקטים, פאר, גיוון ועוצמה. כל אלה באים לידי ביטוי באופן נועז באמנות, באדריכלות, במוזיקה ובדרמה. 

ציור ו פיסול ו אדריכלות ו אופנה ו אופרה

 

ברניני. אפולו ודפנה. וילה בורגזה - רומא

 

סיפורה של יצאנית
סיפורה האמיתי של יצאנית הצמרת הכי נחשקת בפריז, זכה לעיבודים ליצירות שונות ומגוונות. דמותה הזוהרת והטרגית היוותה השראה למשוררים, מלחינים, כוריאוגרפים ואף יוצרי קולנוע.

ספרות ו אופרה ו קולנוע ו בלט

 

מתוך הסרט מולין רוז'. במאי: באז לורמן

 

אמן בתוך עצמו הוא גר

רפלקסיביות היא אחד הנושאים הכי מעניינים ומרתקים באמנות. דרך הרפלקסיביות מכניס האמן את עצמו לעבודת האמנות ומאפשר דיאלוג פילוסופי ואסתטי על עבודתו, לעיתים תוך ביקורת על הקולגות בני תקופתו. 

מיצב ו ציור ו תיאטרון ו אופרה

 


יאיוי קוסמה. שת"פ עם מותג התיקים לואי ויטון. 

 

הבובה אולימפיה
הבובה הממוכנת, שהופיעה לראשונה בסיפורו הבדיוני של א.ת.א הופמן במאה ה-19, היא אייקון מרכזי בתפיסת דמותה של האישה - בובה. הופעתה המהפנטת באופרה ״סיפורי הופמן״ גרמה לצלם הנס בלמר ליצור סדרה של צילומי בובות מבותרות. משם עשתה אולימפיה את דרכה אל יצירותיהן של שתי אמניות דעתניות וחריפות; דליה רביקוביץ׳ וסינדי שרמן.
ספרות ו אופרה ו צילום ו בלט ו שירה

 

"סיפורי הופמן" מטרופוליטן אופרה - ניו יורק

 

דרכו של הולל
המלחין איגור סטרווינסקי ביקר במאה ה-20 בתערוכה בה הוצגה סדרת תחריטים של הוגארת׳, אמן מהמאה ה-18. בעקבות התערוכה מלחין סטרווינסקי את ״ההולל״, כשהוא שואב השראה מהאופרות של מוצרט.
אמנות התחריט ו אופרה ו עיצוב

 


"ההולל" בעיצובו של האמן דיוויד הוקני


שקספיר והחלום

מחזותיו של וויליאם שקספיר בציור, במוזיקה, במחול ובאופרה. הסערה, חלום ליל קיץ, המלט, רומיאו ויוליה ועוד.
תיאטרון ו ציור ו מוזיקה ו אופרה ו מחול

 

ג'ון אוורט מיליי. אופליה. גלריה טייט - לונדון

 

בולרו
היצירה המדיטטיבית של מוריס ראוול, בולרו, המבוססת על ריקוד ספרדי, קיבלה מימדים מיתיים כשזכתה לכוריאוגרפיה הנצחית של מוריס בז׳אר. מיצירות המחול החשובות בכל הזמנים. הכוריאוגרף הישראלי אוהד נהרין התכתב עם בז'אר, כשיצר גרסה מדיטטיבית משלו ליצירה איקונית לא פחות, הלקוחה מארון המוזיקה היהודי.
מוזיקה ו מחול

 


מוריס בז'אר. בולרו


פרימיטיביזם באמנות
משיכתם של האמנים המערביים אל תרבויות אקזוטיות, פולחניות, פגאניות וצבעוניות, כפי שהיא באה לידי ביטוי ביצירותיהם של פול גוגן, פבלו פיקאסו וביצירה השערורייתית של איגור סטרווינסקי, פולחן האביב.
ציור ו פיסול ו מוזיקה ו בלט

 


פבלו פיקאסו. העלמות מאביניון.

המוזיאון לאמנות מודרנית - ניו יורק


אהבה, שגעון ומוות
המחצית הראשונה של המאה ה-19, העידן הרומנטי הסוגד למסתורין, לנסתר, לשגעון, לאהבה הנצחית ולמוות בטרם עת. מקספר דויד פרידריך ועד הבל קנטו האיטלקי.
ציור ו אופרה

 

 

קספר דוד פרידריך. ההלך מעל ים הערפילים

הגלריה לאמנות - המבורג

 


בטהובן וגוסטב קלימט
פריצת הדרך של קלימט כאמן מוכר התרחשה בשנת 1902, כאשר יצר את האפריז של בטהובן, בהשראת פסגת יצירתו של בטהובן, הסימפוניה התשיעית, הכוללת את פרק הכוראל המפורסם. ביצירה זו מתאר קלימט בציור, את הערכים הנשגבים של אחוות האדם והשמחה בת אלוה, הבאים לידי ביטוי בטקסט של שילר ובהלחנה של בטהובן, כמוצא מהסבל, האימה והפחדים.

ציור ו שירה ו מוזיקה

 

גוסטב קלימט. האפריז של בטהובן. 

גלריה ססציון - וינה


פופ-ארט

בשנות ה-50 של המאה ה-20 טבע מבקר האמנות הבריטי לורנס אלווי את המונח: פופ-ארט. אמנות המשלבת אלמנטים פופולריים ועושה את היומיומי לאמנות ואת האמנות הגבוהה לברת השגה ויומיומית. אמני הפופ-ארט רוי ליכטנשטיין ואנדי וורהול ערערו על מקומו הנשגב של המוזיאון והכניסו אל האמנות שלהם אלמנטים מתועשים מתרבויות שונות. מעניין לציין שהמלחין ז'ק אופנבך עשה זאת כ100 שנים קודם לכן, כאשר ערער על מקומה הנשגב של האופרה וביצירותיו סלל את הדרך אל המחזמר הפופולרי.

ציור ו הדפס ו אופרטה

 

 

אנדי וורהל. בעקבות מונק.

מוזיאון מונק - אוסלו

 

הנסיך הקטן

״אין זה כלל בנתיב השפה שאבטא את מה שבי. לא קיימת מילה לומר את מה שבי. לא אוכל להביע זאת אלא במידה שאשמיע זאת בדרכים נוספות לבד מן הדיבור." כך כתב סנט אכזיפרי, יוצר "הנסיך הקטן". ואכן, סנט אכזיפרי מוסיף למילים שלו את אמנות האיור, וכשישים שנה אחרי שנעלם סנט אכזיפרי הלחינה רייצ'ל פורטמן יצירת אופרה נפלאה, שנדמה מהווה דרך נוספת לבטא את מה שסנט אכזיפרי כל כך השתוקק להביע.
ספרות ו איור ו אופרה

 

 אנטואן דה סנט אכזיפרי. איור לספר "הנסיך הקטן".