"הארץ" - 25.6.20

תמונת אווירה

מיטב הפקות האופרה הגדולות בעולם, אצלכם בסלון

משבר הקורונה שינה את האופן שבו אנחנו יכולים לצרוך תרבות. ARIA, שירות תוכן מעולם האופרה, מביאה את היצירות הטובות ביותר בתרגום לעברית, עד למסך הטלוויזיה שלכם

 
כרמן
© A. Ralph-Larmann/Unitel

 

"תגובתם של אנשים שצופים באופרה בפעם הראשונה היא דרמטית מאוד בעוצמתה – או שהם אוהבים אותה, או שהם מתעבים אותה. אם הם אוהבים אותה, האהבה לאופרה תלווה אותם כל החיים; ואם הם מתעבים אותה – הם ילמדו להעריך אותה, אך היא לעולם לא תהפוך לחלק מנשמתם". כך מסבירה דמותו של ריצ'רד גיר לג'וליה רוברטס בסרט "אשה יפה", באחת מסצנות האופרה המפורסמות בקולנוע.

חובבי אופרה מושבעים לא זקוקים לסרט שיספר להם על עוצמת הרגש שבוער בתוכם בעת הצפייה. הם יודעים עמוק בלבם, מאז הפעם הראשונה שצפו בכזו, שהיא תהפוך לחלק בלתי נפרד מחייהם, ותגרום להם לחוש במלוא עוזם רגשות של אושר עילאי, עצב עמוק, לעתים גם פחדים, כעס ותסכול, או התרגשות ואפילו התעלות. בסרט בכתה דמותה של רוברטס כשצפתה ב"לה טרוויאטה" (שאף היתה האופרה הראשונה שהוצגה בארץ בקולנוע עדן בתל אביב, 1923), שכמו רבות מהיצירות מספרת סיפור ששזורים בו מסרים חברתיים, הטבע האנושי במלוא צבעיו וכמובן אהבה, לרוב טראגית.

בימים אלה, כמעט 100 שנה לאחר אותה בכורה בלתי נשכחת, חובבי האופרה הישראלים יכולים לחוות את אותן התחושות עם הגעתן של האופרות הטובות ביותר, קלאסיות לצד חדשות, עד לסלון ביתם. ARIA – מיזם תרבות ייחודי מסוגו מביא את מיטב מופעי האופרה המצולמים בביצוע הגדולים והטובים שבמוזיקאי האופרה הפועלים היום, הישר אל הטלוויזיה הפרטית.

 

אנה נטרבקו/ הטרובדור
© Ennevi/Unitel

 

המופעים זמינים כעת לצפייה ב-VOD ללקוחות חברות הכבלים HOT ו-YES, לראשונה עם כתוביות בעברית (וכן באנגלית).
באתר האינטרנט של ספריית ARIA תוכלו להתרשם מהיצע המופעים, לראות תמונות מרהיבות ולקרוא מידע רב על היצירות שכתבה עורכת התוכן של השירות, מרב ברק - מרצה בכירה בתחום האופרה והמוזיקה הקלאסית. השירות כולל גם הרצאות קצרות של מרב, בהן אפשר לצפות ולהעשיר את חוויית הצפייה במופעים.

 

הקרנה פרטית זו אופרה אחרת

השירות המקורי אותו סיפקה ARIA, מבית חברת ELLACOMM, החל כמיזם חדשני בבתי קולנוע ברחבי הארץ כשנה וחצי לפני פרוץ הקורונה, וצפוי להתחדש שוב עם תום ההגבלות. במסגרת המיזם הוקרנו מיטב הקלאסיקות האופראיות בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ. הקהל מילא את האולמות באירוע חגיגי, חד פעמי לכל אופרה, בדומה לערבי הבכורה (גאלה) במופעי אופרה בינלאומיים שמבוצעים על במה בפני קהל.

בחודש מרץ האחרון, עם סגירת בתי הקולנוע, כחלק מההתמודדות עם נגיף הקורונה שהכה בעולם, עלה לאוויר שירות ARIA VOD – אשר לצד אופרות מציע למנוייו גם קונצרטים ומופעי בלט ומחול לצפייה ביתית באיכות מצוינת.  כך, כל מי שחש רעב למנת התרבות הקלאסית התקופתית שלו, יוכל ליהנות ממופעים ברמה הגבוהה ביותר על ספת הסלון בבית.

נכון לעכשיו, קיץ 2020, מוצעות בשירות ARIA VOD 14 אופרות מתורגמות לעברית שעמן נמנות בין השאר האופרות הקלאסיות "כרמן" של ביזה, "רומיאו ויוליה" של גונו, "נשף מסכות", "אאידה", "מקבת", "לה טרוויאטה", "ריגולטו" ו"הטרובדור" של ורדי, "חליל הקסם" של מוצרט, "האיטלקייה באלג'יר" של רוסיני ונוספות. בכל חודש מתווספות לספרייה מספר אופרות נוספות עם תרגום לעברית.  

 

מנצח באופרה
© A. Bofill/Unitel

 

האפשרות לצפות באופרה באיכות בלתי מתפשרת מהסלון הביתי, במועד שנוח לכם, לא היתה קיימת עד כה, והנגשתה עד הבית מוסיפה לחוויה הבלתי נשכחת גם נוחות וזמינות גמישה. "לראות את הצלילים", מכנה זאת עורכת ספריית VOD ARIA, מרב ברק, שמאוהבת בתחום כבר שנים ארוכות ומעבירה מהידע העצום שצברה בהרצאות המשודרות און ליין בשירות, בקטגוריית "המלצת העורכת" ובאמצעות המאמרים שהיא מנסחת לכל מופע ומפורסמים באתר האינטרנט של השירות.

הקטגוריות בשירות ה-VOD בטלוויזיה נוחות לשימוש ומונגשות לקהל, וכמובן שניתן לצפות שוב ושוב באופרות האהובות, כשמפעם לפעם ההנאה גוברת: מבחינים בניואנסים נוספים, בצלילים שלא נקלטו באוזנינו בתוך כל העושר המוזיקלי הזה ובזוויות צילום שמתאפשר לצפות מהן רק על המסך, בהופעה שצולמה באמצעות כמה מצלמות מקצועיות. אפילו הבעות פניו של המנצח, שעומד בגבו לקהל, חשופות כעת לעיני הצופה ומוסיפות לשלמות החוויה.

"אופרה היא כמו כל אמנות", מסבירה מרב את הממד הרגשי שמעורב בצפייה במופע, "ואם ראית אופרה אחת, ואהבת או לא אהבת, הדבר אינו מעיד על החוויה שתרכוש בצפייה באופרה אחרת. בדיוק כמו ספר או סרט – כל יצירה עומדת בפני עצמה, ובתחום המוזיקה ככל שמאזינים יותר, נהנים יותר".

לדבריה "באופרה, הקסם וגם הקושי הם שהכל יעבוד טוב ביחד. מה שיפה הוא שכל אמן במופע בטוח שהתחום שלו הוא הכי חשוב. הזמר חושב שהכי חשוב שהקול שלו יישמע טוב, למנצח חשוב השילוב בין הנגנים לזמרים, הבמאי חושב שהמשחק והוויזואליה נמצאים בראש סדר העדיפויות, ולמעצב התלבושות לא אכפת איך הזמר שר, העיקר שהכובע ייראה עליו נהדר. זה יוצר המון קונפליקטים, אבל אם כל אמן לא היה חושב שהתחום שלו הכי חשוב, אנחנו כצופים היינו מפסידים משהו. זה הקושי וזה היופי, וכשהכל עובד יחד בתיאום תוך שכל אחד רגיש לתחומים האחרים – הבמאי רגיש גם למוזיקה, הזמר מבין שלא מדובר רק בדיוק הקולי, אלא שהשירה תתחבר לרגש הדרמתי הנכון – התוצאה מדהימה. ברגע שכל המשתתפים מיומנים בטכניקה וכבר לא חושבים עליה, אלא מתרכזים בערך המוסף, הרגשי, זהו גם הערך המוסף שמועבר לצופים ומה שהופך את היצירה לכל כך עוצמתית. זו הייתה השאיפה שלי בבחירת המופעים שיכללו בשירות, ביצועים שיש בהם שילוב מנצח של איכות מוזיקלית וקולית לצד במה מעניינת, מלאת עוצמה, רלוונטית מבחינה אמנותית ומרתקת. חוויה לעין ולאוזן".

 

ספריית ARIA אופרה בVOD  זמינה כעת בVOD שלHOT וyes
yes: ספריית VOD STORE
HOT: ספריית תוכניות לפי ערוצים בHOT VOD

ניתן למצוא עוד פרטים ועדכונים באתר של ARIA VOD

 

הכתבה המלאה גם באתר "הארץ" - בקישור זה