רומיאו ויוליה - בית האופרה של וינה

תמונת אווירה

רומיאו ויוליה/גונו 

Romeo et Juliette/Charles Gounod

בית האופרה הממלכתי – וינה

 

מנצח: פלסידו דומינגו  Plácido Domingo

במאי: יורגן פלים  Jürgen Flimm

 

יוליה: אאידה גריפולינה (רוסיה)  Aida Garifullina

רומיאו: חואן דייגו פלורז (פרו)  Juan Diego Flórez

סטפנו: רחל פרנקל (ישראל) Rachel Frenkel

 

סיפור האהבה הגדול בכל הזמנים בגרסת האופרה של המלחין הצרפתי, בן התקופה הרומנטית, שארל גונו. יצירת אופרה יפהפייה, שופעת אריות מרשימות וקטעי מקהלה מרהיבים בהפקה משובחת מבית האופרה הממלכתי של וינה. פלסידו דומינגו אוחז בשרביט הניצוח, חואן דייגו פלורז, מהטנורים הליריים המובילים בעולם בתפקיד רומיאו ובתפקיד יוליה, זוכת תחרות האופרליה לשנת 2013, זמרת הסופרן אאידה גריפולינה.

 

 

 

צפו בטריילר:

 

 

סיפור האהבה המפורסם בכל הזמנים

 

סיפורם של זוג האוהבים מורונה, אשר לאסונם היו בני משפחות יריבות (משפחות קפולט ומונטגיו), הוא אחד הסיפורים המפורסמים בעולם. לא רבים יודעים שמקורו של הסיפור באיטליה במאה ה-14, ולא במחזה של שקספיר, כנהוג לחשוב. אולם שקספיר, בסוף המאה ה-16 עיבד את הסיפור למחזה המפורסם "רומיאו ויוליה" ועשה את זוג האוהבים מורונה לאגדה על זמנית. במאה ה-19 זכה הסיפור לתחייה מחודשת בעיקר בשל האידיאל של מוות מאהבה, שתאם כל כך את הלך הרוח הרומנטי של התקופה. אמנים רבים יצרו בהשראת הסיפור, בהם לא מעט מלחינים. ידועות במיוחד יצירותיהם של צ'ייקובסקי, פרקופייב, ברליוז, בליני וגונו.

האופרה של שארל גונו נאמנה מאד למחזה של שקספיר (הליברית מאת ז'יל ברבייה ומישל קארה), וכיאה ליצירה ששייכת לסגנון הצרפתי של המאה ה-19, יש בה תמונות מקהלה מרהיבות, לצד תזמור עשיר ולירי, אריות מאתגרות בקולורטורות (קישוטים קוליים) לטנור וסופרן ותמונות במה מרשימות הכוללות מחול וקרבות במה.

 

  

 

"תזמורת נהדרת, אשר עוקבת אחר המנצח גם עם הנשמה, ולא רק בנגינה" (מהביקורת)

 

פלסידו דומיגו, אשר ידוע בעיקר כזמר טנור, עוסק זה כעשור גם בניצוח ובניהול.  אחרי קריירה מפוארת כזמר פנה דומינגו לעיסוק רחב באמנות האופרה, הן כמנהל אמנותי (בתי האופרה של וושינגטון ולוס אנג'לס) והן כמנצח. בהפקה זו קצר דומינגו שבחים על הובלת תזמורת בית האופרה של וינה, מבתי האופרה המובילים בעולם. באחת הביקורות נכתב שדומינגו הצליח להדגיש את תכונותיה הליריות של התזמורת והיא הוצגה בביצוע זה בהצטיינות. בנוסף לעיסוקו בניצוח וניהול ייסד דומינגו בשנת 1993 את תחרות האופרליה היוקרתית, אשר נועדה לגלות את כישרונות האופרה הצעירים.  זוכת תחרות האופרליה לשנת 2013 היא זמרת הסופרן אאידה גריפולינה, ילידת רוסיה, 1987, אשר מגלמת בהפקה זו את התפקיד של יוליה.

 

           

זו לא גברת, זה אדון (או יש גם זווית ישראלית)

 

בהפקה זו של רומיאו ויוליה שרה זמרת המצו סופרן הישראלית, רחל פרנקל, את התפקיד של סטפנו. סטפנו הוא תפקיד מכנסיים, זאת אומרת תפקיד של נער צעיר שמגולם על ידי זמרת. הדבר לא זר לאמנות האופרה ובוודאי לא זר לרחל פרנקל. פרנקל שרה תפקידי מכנסיים רבים: כרובינו באופרה "נישואי פיגרו"/מוצרט, ניקלאוס באופרה "סיפורי הופמן"/אופנבך, הנזל באופרה "הנזל וגרטל"/הומפרדינק, סיבל באופרה "פאוסט"/גונו ועוד.

פרנקל הינה בוגרת הסטודיו לאמנים צעירים של האופרה הישראלית, לפני כן סיימה לימודים באקדמיה למוזיקה בוכמן – מהטה באוניברסיטת תל אביב. היא שרה תפקידים ראשיים בבתי האופרה של וינה, מינכן, דרזדן, המבורג, פסטיבל ברגנץ, פסטיבל זלצבורג, בתי אופרה רבים באיטליה ועוד.

 

 

 

 

רומיאו ויוליה  Roméo et Juliette

מלחין: שארל גונו Charles Gounod

ליברית: ז'יל ברבייה ומישל קארה על פי שקספיר

 

מנצח: פלסידו דומינגו Plácido Domingo

במאי: יורגן פלים Jürgen Flimm

 

יוליה : אאידה גריפולינה Aida Garifullina

רומיאו : חואן דייגו פלורז  Juan Diego Flórez

האב לורין: דן פול דומיטרסקו  Dan Paul Dumitrescu

מרקוציו: גבריאל ברמודז   Gabriel Bermúdez

סטפנו: רחל פרנקל Rachel Frenkel

 

תזמורת ומקהלת בית האופרה הממלכתי וינה – צולם ב2017.

משך ההקרנה 163 דקות