הטרובדור - פסטיבל הארנה די ורונה

תמונת אווירה

הטרובדור/ורדי

פסטיבל הארנה די ורונה

בכיכובה של אנה נטרבקו

 

מנצח: פייר ג'ורג'יו מוראנדי

Pier Giorgio Morandi

במאי ומעצב: פרנקו זפירלי

Franco Zeffirelli

 

"הטרובדור" מאת המלחין ג'וזפה ורדי מפסטיבל האופרה המוביל באיטליה ובעולם, פסטיבל הארנה די ורונה. ביצוע מופתי בבימוי גדול במאי האופרה, פרנקו זפירלי. הפקה מרשימה הכוללת מאות משתתפים וסולנים מהמובילים בעולם על בימת האופרה עצומת המימדים והתפאורה, של הארנה הרומית בעיר ורונה באיטליה.

 

 

בתפקידים הראשיים:

 

ליאונורה – אנה נטרבקו   Leonora Anna Netrebko

מנריקו (הטרובדור) – יוסיף אייבזוב    Manrico  Yusif Eyvazov

הרוזן די לונה – לוקה סלסי    Conte di Luna  Luca Salsi

אזוצ'נה (הצוענייה) – דולורה צ'אזיק    Asucena Dolora Zajick

 

יוסי שיפמן (מבקר המוזיקה של אתר "הבמה") - מהלל את ההפקה:

"זפירלי במיטבו. מוזיקה אלמותית, זמרים משובחים, בימוי מופתי ותפאורה מרהיבה - רוצו לראות!"

לביקורת המלאה - יש להקליק כאן

 

 

 

 

עוד מידע על היצירה:

 

ורדי מלחין את "משחקי הכס"

 

שני יריבים פוליטיים מושבעים, השונאים זה את זה שנאה עמוקה, אחד מהם חדור תאוות נקם עיוורת ומלאת זעם, מתחרים על ליבה של אותה עלמה. כאשר משיג סוף סוף האחד את מטרתו, ומביא למות יריבו, הוא מגלה לחרדתו שהביא למות אחיו האבוד, אשר את מותו לכאורה, שאף כל כך לנקום. זהו חלק מסיפור היריבות והנקמה שבאופרה "הטרובדור" ועוד לא אמרנו דבר על הצוענייה המסתורית, הרוקחת למעשה את כל מעשה הנקמה הזה. סיפור האופרה (אשר מעובד לליברית על ידי סלבטורה קמראנו) מקורו במחזה הספרדי אל טרובדור (El Trovador) מאת אנטוניו גרסיה גוטיירס. הסיפור מקבל בגרסת האופרה "טיפול" משובח מבית היוצר של גדול מלחיני האופרה האיטלקית, ג'וזפה ורדי: אריות ליריות ומלאות הבעה, דואטים ושלישיות מלאי יצרים ודרמה, מעמדים דרמתיים מלאי אימה (כמו האריה של הצוענייה, המתארת את להבות האש השורפות למוות את אימה) וכמובן קטעי מקהלה מרהיבים ומרשימים בגודלם. המפורסם שבהם הוא מקהלת הצוענים הפותחת את החלק השני, הכוללת בתזמור הלמות פטישים על סדנים, שהם למעשה חלק מהתזמורת.

 

 

 

 

 

ההפקה המרשימה של פסטיבל הארנה די ורונה

פסטיבל הארנה די ורונה הוא מפסטיבלי האופרה המרשימים בעולם. הוא בוודאי הותיק שבהם. הפסטיבל נפתח בשנת 1913, במלאת 100 שנים להולדתו של המלחין האיטלקי ג'וזפה ורדי. האופרה שהוצגה בו לראשונה היתה "אאידה" (מאת ורדי כמובן). מאז ועד היום מבוצעת האופרה "אאידה" בפסטיבל מדי שנה. הפסטיבל מחזיק בשלוש הפקות שונות לאופרה "אאידה", אחת מהן של הבמאי הנודע פרנקו זפירלי, אשר נולד באיטליה בשנת 1923 ומת ביוני האחרון (2019). זפירלי, מגדולי במאי האופרה והקולנוע של המאה ה-20, ביים הפקות רבות לפסטיבל, ההפקות שלו מתאפיינות בבימוי מרהיב ומדוייק של סצינות המון. זפירלי יודע להניע על הבמה מאות אנשים בתמונות רבות משתתפים, ויחד עם זאת ליצור מעמדים אינטימיים, ההכרחיים כל כך לתמונות של אריות או דואטים. בנוסף, זפירלי אחראי לעיצוב התפאורה בהפקות שלו, ובורונה התפאורות שלו מרשימות במיוחד. בימת הארנה הרומית רחבה, התפאורות מוכנסות ומוצאות ממנה בעזרת מנופים והרושם מתפאורות הענק, עצום. בהפקה זו של "הטרובדור" למשל, יצר זפירלי ניגוד מרשים בין מחנה הצוענים, המאופיין בצבעים חמים, מדורות ואבוקות, דמויות גברים מיוזעים, מחוספסים ושריריים, לעומת תמונה המתרחשת בכנסיה מהודרת בצבעי זהב ומוארת באור חם. לצד אלה גם תמונות המוניות הכוללות סוסים, אבירים וקרבות במה. הפקה זו משלבת את כל האקזוטי, הצועני והספרדי שיש בתפאורות של האופרה "כרמן", עם הרושם, הגודל והעוצמה מבית היוצר של ורדי, שיש באופרה "אאידה". "הטרובדור" היא אופרת אבירים רומנטית, בה הגיע ורדי לאחד משיאיו. יש בה יופי מלודי וקטעי במה מרהיבים ומרשימים, במיוחד בביצוע זה של פסטיבל הארנה די ורונה.

 

נבחרת סולנים מנצחת

הגברת הראשונה של עולם האופרה, אנה נטרבקו, בהופעת בכורה בפסטיבל הארנה די ורונה. נטרבקו (ילידת רוסיה, 1971) מזמרות האופרה המצליחות כיום, הופיעה והקליטה עם מיטב המנצחים בבתי האופרה והפסטיבלים המובילים בעולם. במסגרת הסדרה "רואים משם שומעים מכאן", סדרת הקרנות האופרה בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, נצפתה נטרבקו זה מכבר בתפקידים הראשיים בהפקות "אאידה"/ורדי מפסטיבל זלצבורג בניצוחו של ריקרדו מוטי ו"מקבת"/ורדי בהפקת בית האופרה של ברלין בניצוחו של דניאל ברנבוים ולצידו של פלסידו דומינגו. הופעתה זו באופרה "הטרובדור"/ורדי, הינה הופעתה הראשונה בפסטיבל הארנה די ורונה. בהופעות הבודדות של הפקה זו, שהתקיימו בכיכובה, כל הכרטיסים אזלו כשנה מראש. הקהל לא ויתר, והגיע למופעים בתיאטרון הפתוח, גם כשבשבוע ההופעות נמדדו תנאי מזג אויר בלתי נסבלים, עם חום ולחות מהגבוהים שידעה אירופה בגל החום האחרון של חודש יוני 2019.  לצידה של נטרבקו מופיע בתפקיד מנריקו זמר הטנור, ובעלה של נטרבקו, יוסיף אייבזוב (יליד אזרבייג'אן, 1977). אייבזוב ונטרבקו מופיעים זה לצד זו בעשרות קונצרטים בשנים האחרונות. בתפקיד הרוזן די לונה מופיע לוקה סלסי, בריטון איטלקי, אשר הופיע במיטב בתי האופרה באיטליה ומחוצה לה (בישראל שר בהפקת האופרה "כך עושות כולן"/מוצרט בשנת 2007) ובתפקיד האימתני (דרמתית וקולית) של הצוענייה אזוצ'נה, מופיעה זמרת המצו סופרן האמריקאית דולורה צ'אזיק, אשר זהו אחד מתפקידי הדגל שלה. על צ'אזיק נכתב בפברואר 2018 בניו יורק טיימס שהיא "בעלת אחד הקולות הגדולים בהיסטוריה של האופרה". על נבחרת זו, כמו גם על מקהלת הפסטיבל הכוללת מאות זמרים והתזמורת, מנצח בהפקה זו המאסטרו האיטלקי פייר ג'ורג'יו מוראנדי, אשר מנצח בעיקר על רפרטואר אופרות איטלקי.