האיטלקיה באלג'יר - פסטיבל זלצבורג

תמונת אווירה

 

האיטלקיה באלג'יר/רוסיני

ליברית (טקסט): אנג'לו אנלי על פי האיטלקיה באלג'יר מאת לואיג'י מוסקה

 

פסטיבל זלצבורג - אוסטריה

ניצוח: ז'אן כריסטוף שפינוזי

בימוי: משה לייזר ופאטריס קורייה

 

הביקורת מהללת: "צ'צ'יליה ברטולי היא מאסטר קלאס בשירת רוסיני"

בניו יורק טיימס נכתב על הופעתה של ברטולי: "התפקיד של איזבלה מבוצע בשלמות על ידי צ'צ'יליה ברטולי-

אשה חכמה ועצמאית בעלת נטייה להרפתקנות". 

 

אופרה מצחיקה? יש חיה כזאת! 

הפעם, בנוסף לביצוע מוזיקלי מופתי, זמרים מהשורה הראשונה והפקה בימתית מהממת, יוכלו ליהנות הצופים גם מקומדיה קלילה ומלאת הומור. כן, לצחוק באופרה. הכינו את הממחטות. אתם הולכים לבכות מצחוק. 

 

צפו בטריילר:

 

 

משתתפים:

 

איזבלה – צ'צ'יליה ברטולי  CECILIA BARTOLI

מוסטפה – אילדר אבדרזקוב ILDAR ABDRAZAKOV

טדאו – אלסנדרו קורבלי ALESSANDRO CORBELLI

לינדורו – אדגרדו רוקה EDGARDO ROCHA

עלי – חוזה קוקה לוזה JOSÉ COCA LOZA

אלווירה – רבקה אולוורה REBECA OLVERA

זולמה – רוזה בווה ROSA BOVE

 

 

 

אהבה איטלקית 

"האיטלקיה באלגי'ר" היא קומדיית מצבים. שלושה גברים חושקים באישה אחת. גבר אחד הוא מוסטפה, האלג'יראי, שמואס באשתו (ובכל הנשים האחרות בהרמונו האקזוטי) וחושק במאהבת איטלקייה חושנית ותוססת. גבר שני הוא טדאו המזדקן: האיטלקיה מתייחסת אליו כאל דוד טוב ונאמן, אבל לו יש חלומות משלו... השלישי הוא לינדורו הצעיר והיפה. מאהב איטלקי ראוי לאיזבלה, הלא היא היא האיטלקיה הנחשקת. הדרך לזרועותיו של לינדורו רצופה מהמורות והתנגשויות משעשעות, שבמרכזן המפגש הבין תרבותי: איטליה ואלג'יר. 

הבמאים משה לייזר ופאטריס קורייה הם במאים ותיקים ומוערכים בעולם האופרה. השניים מביימים יחד החל משנת 1983 ויצרו הפקות רבות לבתי אופרה מובילים.  בהפקה זו של פסטיבל זלצבורג היוקרתי, יצרו השניים חגיגה אקזוטית רלוונטית, מעודכנת ומאוד משעשעת. הבימוי עשיר והבמה צבעונית ומלאת חיים, שימוש בסלפסטיק ואפקטים בימתיים מעשירים את הבימוי ומוסיפים "פלפל" ליצירה המשעשעת ממילא. 
 

הביקורת מהללת – "צ'צ'יליה ברטולי היא מאסטר קלאס בשירת רוסיני"

 

פסטיבל זלצבורג ידוע כאחד מפסטיבלי האופרה האיכותיים ביותר בעולם. זמרים כוכבים מופיעים בפסטיבל זה באופן תדיר והקהל נוהר בהמוניו, הכרטיסים יקרים, ולמרות זאת נמכרים עד האחרון. אך אפילו במסגרת איכותית שכזו, גלריית הזמרים ששובצה להפקה זו של "האיטלקיה באלג'יר" היא מהמרשימות באיכותה. בראש הליהוק עומדת צ'צ'יליה ברטולי (אשר החל משנת 2012 מכהנת גם כמנהלת האמנותית של פסטיבל האביב בזלצבורג). ברטולי היא זמרת מצו סופרן, ילידת רומא 1966, אשר גדלה בבית מוזיקלי. אימה, היא המורה שלה לפיתוח קול וברטולי הופיעה לראשונה כסולנית כבר בגיל 9 בבית האופרה של רומא. לברטולי הישגים מרשימים, שהיו יכולים לפאר קריירת חיים, אך היא רשמה אותם בביוגרפיה שלה עד גיל 30. כבר בשנות העשרים לחייה הופיעה בפסטיבל הארנה בורונה, בית האופרה של פריז, מטרופולין אופרה ניו יורק, בית האופרה של ציריך, בית האופרה לה סקאלה מילאנו ועוד. במקביל לקריירה מזהירה בבתי האופרה והפסטיבלים החשובים בעולם, יזמה, הפיקה וביצעה ברטולי כמה פרויקטים מרשימים וחשובים בתחום המוזיקה הווקאלית. הראשון שבהם היה פרוייקט "VIVA Vivaldi" בו הקליטה אריות של המלחין אנטוניו ויואלדי שהיה עד לפרוייקט זה של ברטולי, בשנת 1999, מלחין הידוע בעיקר ביצירה אחת "ארבע העונות". ההקלטה של האלבום הובילה לסדרת קונצרטים מדוברים, אשר חשפו את יצירתו הווקאלית הנפלאה של ויואלדי לקהל הרחב. פרוייקט נוסף ביוזמתה והפקתה, אשר גם זיכה אותה בפרס הגראמי לשנת 2011, הוא הפרוייקט "Sacrificium" שבו הקליטה את הרפרטואר האופראי שהולחן במאה ה-18 לזמרים מסורסים. ברטולי, בעלת המנעד הקולי המרשים והקולורטורות (קישוטים קוליים) הוירטואוזיות, הקליטה רפרטואר שכמעט ונכחד, נוכח האתגר הקולי האדיר, אשר נדרש לביצועו.

 

לצידה של ברטולי, מופיעים זמרים נפלאים נוספים, נציין מביניהם את אלסנדרו קורבלי, זמר הבריטון הנפלא, אשר הופיע בעבר גם בבית האופרה בתל אביב באופרות אחרות של רוסיני: "לה צנרנטולה" ו"הספר מסביליה".