חליל הקסם - פסטיבל זלצבורג

תמונת אווירה

 

חליל הקסם/מוצרט

  

פסטיבל זלצבורג - אוסטריה

מנצח: קונסטנטינוס קארידיס

במאית: לידיה שטיר

 

האופרה "חליל הקסם" מאת וולפגנג אמדאוס מוצרט, אשר הוצגה כבר באינספור גרסאות, מתארת בגרסה זו את חייהם ה"רגילים" של שלושה ילדים, אשר הופכים בלילה שגרתי אחד לסיפור מאד לא שגרתי.

 

במאית ההפקה, לידיה שטיר ממקמת את העלילה בהפקה זו, בתקופה של תחילת המאה ה-20, ערב מלחה"ע הראשונה. זהו הרקע לעלילה שמתחילה בארוחת ערב משפחתית, אך מתוחה, סביב הידיעות על הנעשה בחזית. שלושה ילדים שובבים ועליזים נקלעים למתיחות של הוריהם ושל עולם המבוגרים המודאגים. הסבא הטוב (מגולם על ידי קלאוס מריה ברנדאואר - שחקן אוסטרי זוכה גלובוס הזהב ומועמד לאוסקר) לוקח את הילדים לחדרם, בו תלויות תמונות של דמויות קרקס אפלות ובובות שונות ומשונות מונחות על המדפים.

 

הסבא מתחיל להקריא את הסיפור על "חליל הקסם". החליל שבעזרת נגינתו המופלאה ינצח הטוב את הרע, השלום את המלחמה, האור את החושך. לפתע, פורץ אל חלון החדר הנסיך טמינו בדמות בובת חייל של אחד הילדים, ומכאן משמשים בערבוביה מציאות ודמיון. כל בני הבית, הצעצועים והדמויות בחדר הילדים נכנסים אל תוך הסיפור. שלוש המשרתות בבית הילדים מופיעות כגבירות של מלכת הלילה, הלא היא אם הילדים, הטבח בבית הוא פפגנו צייד הציפורים (או במקרה הזה צייד התרנגולות), וזרסטרו, מנהל הקרקס הדמיוני שזוהי ממלכתו האפלה, הוא אבי הילדים. הילדים נשאבים לתוך הסיפור והסבא ממשיך ומלווה אותם במציאות ובדמיון, מנסה לגונן, להסביר ולתווך לילדים את הסיפור, שכמו תמיד ב"חליל הקסם" הוא קצת מסובך, מלא חידות, מסתורי, קצת מפחיד ואפל.

 

 

צפו בטריילר: