וינה - אוקטובר 2015

תמונת אווירה

 

קלאסיקה וינאית

אופרה ואמנות בוינה

אוקטובר 2015

 

מדריכים:

מרב ברק - מוזיקה

דוד איבגי - אמנות

 

הסמינר אורגן על ידי חברת "קשרי תרבות תבל"

 

 

 

למרב שלום רב,

 

רב תודות על הביקור שלנו בוינה. נהניתי מההסברים שלך שאני בטוחה הוסיפו לכולם מחשבה וגם ידע... תודה שהצעת לנו חוויה זו. אסתר נרקיס, ממשתתפות הסמינר. 

 

 

 

 

וינה, ממרכזי התרבות הגדולים באירופה, מציעה במוזיאוניה שפע של אמנות משובחת מכל התקופות והסגנונות. וינה גם נחשבת זה כמעט 300 שנה לבירת המוזיקה הקלאסית, בה חיו בזמנו המלחינים הגדולים בהיסטוריה: וולפגנג אמדאוס מוצרט ולודוויג ואן בטהובן. בוינה המוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהעיר ואחד מ"מקדשי" העיר, הוא בית האופרה הממלכתי, הניצב בטבורה ושואב המוני חובבי אופרה מכל העולם.

 

בכל בוקר סיירנו באחד המוזיאונים המצוינים של וינה, ומתוך שפע זה דלה דוד איבגי את האמנים והיצירות שהטביעו חותמם בתולדות האמנות. ביקרנו בארמון בלוודר, בגלריית הססציון, במוזיאון ליאופולד, במוזיאון אלברטינה וכמובן במוזיאון לאמנות היסטורית אדיר המימדים. נהננו משפע יצירותיהם של קלימט, קוקושקה, שילה, מונק, מונה, פיקאסו, דירר, ברוייגל, רפאל, רמברנט ועוד רבים רבים אחרים.

  

ובערב? אופרה! לפני כל מופע התקיימו הרצאות הכנה, אחריהן יצאנו לחוות ממיטב היצירה האופראית העולמית, הן בבית האופרה הממלכתי של וינה, הנחשב לאחד מבתי האופרה המובילים בעולם, והן בבית האופרה הווינאית החדשה, אשר נוסדה בשנת ה- 250 להולדתו של מוצרט, ומאז מארחת את מיטב האמנים בהפקות אופרה ייחודיות. התכנית כללה אופרה אחת בtheatre an der wien:  "הכתרתה של פופיאה" מאת מונטוורדי, בהפקה מרהיבה ביופיה בבימוי קלאוס גוט ובביצוע קולי וכלי יוצא מן הכלל בניצוחו של ז'אן-כריסטוף שפינוזי, ובהשתתפות זמרים נפלאים, בראשם זמר הקונטרה טנור valer sabadus בתפקיד נירון קיסר.

 

בבית האופרה הממלכתי של וינה צפינו באופרה "שיקוי האהבה" מאת דוניצטי בביצוע מתוק וכובש בכיכובה של הזמרת הצעירה אאידה גריפולינה בתפקיד אדינה וסטפנו סקו המצוין בתפקיד נמורינו. ולקינוח, פסגת יצירתו של מוצרט, "דון ג'ובני" בכיכובם של מריוס קוויצ'ן בתפקיד ג'ובני, ארוויט שרוט בתפקיד לפורלו ומרינה רבקה בתפקיד דונה אנה. היה זה ביצוע מוזיקלי עילי. על מנת להעמיק את חוויית המפגש עם יצירתו של מוצרט, ביקרנו בביתו אשר נמצא במרכז העיר ומשמש כמוזיאון.

 

היתה זו חוויה תרבותית יוצאת דופן ולשמחתינו גם מזג האוויר האיר לנו פנים. כך, יכולנו ליהנות גם ממיקומו המושלם של מלון אירופה הנמצא במדרחוב של וינה - מרחק הליכה קצר מקריית המוזיאונים, מוזיאון אלברטינה, גלריית הססציון, שפע של חנויות ובתי קפה וכמובן בית האופרה הממלכתי.