סדרת האגדות

 

סדרת האגדות - לא ממש לילדים

 

רוסלקה

סיפורה של בת הים הקטנה, אשר נותנת את קולה על מנת להפוך לבת אנוש, הוא סיפור מרתק בעיבודו ליצירת אופרה, בה המרכיב המרכזי הוא הקול האנושי השר. אנטונין דבוז'ק, המלחין הצ'כי, יצר אופרה דרמתית, רומנטית ומלנכולית, אשר מתמודדת בתחילת המאה ה-20 עם אתגר קיומה של דמות ללא קול כדמות ראשית באופרה.

 

 

 

הנזל וגרטל

סיפורם של עמי ותמי אמנם הולחן על ידי אנגלברט הומפרדינק כאופרה לילדים, אך בהרצאה זו מובאת הפקה נפלאה של המטרופוליטן אופרה, המציגה את האגדה הקלאסית, כאגדה מודרנית על הפרעות אכילה, ומביאה את הדיון על בית הממתקים המפתה אל המאה ה-21.

 

 

הנזל וגרטל בבית האופרה מטרופוליטן בניו יורק

 

 

לה צ'נרנטולה - סינדרלה

סיפורה של סינדרלה נחשב על ידי ארגוני הנשים לאגדה כמעט מסוכנת, בשל המסרים השוביניסטיים שבה. עשרות מאמרים נכתבו על "תסביך סינדרלה" אשר לפיו נשים שואפות "להינצל" ממציאות קודרת ואפורה על ידי "נסיך" אשר יופיע בדרך נס ויגאל אותן. אך דווקא באופרה של רוסיני, סינדרלה מפגינה אישיות חזקה, שלא לומר פמיניסטית, וכל זאת מבלי לוותר על שירה וירטואוזית, האופיינית לזרם המוזיקלי אליו שייך רוסיני - הבל קנטו. 

 

 

ג'ויס די-דונטו בתפקיד סינדרלה. הפקת בית האופרה ליסאו. ברצלונה.

 

הנסיך הקטן

הנסיך הקטן של אקזיפרי, הוא אחת האגדות המודרניות המפורסמות והאהובות ביותר. בהרצאה מובאת יצירה נפלאה של המלחינה רייצ'ל פורטמן, אשר הולחנה בשנת 2003. ההרצאה מזמנת את הקהל לחזור ולעיין ביצירה האלמותית באמצעות קטעי מאמרים, והדגמת הניתוח שבהם על ידי קטעים מהעיבוד המוזיקלי של פורטמן ליצירה זו.