הרצאות מיוחדות לחגים ומועדים

תמונת אווירה

 

יש אירוע? חג? יום מיוחד? יש לי הרצאה מתאימה!

 

שימו לב - יש גם פעילויות המתאימות לכל המשפחה

 

 

לקראת חגי תשרי:

"תפילה ושיר" עם אינאס מסאלחה (קונצרט) - לפרטים

 

התחלה טובה - על פתיחות (אוברטורות) באופרה.

מה מבשר פרק הפתיחה באופרה? האם הוא הכרחי? ומה הוא מלמד אותנו על היצירה? ולמה הסוף הוא בעצם ההתחלה?

התחלה אופטימית לשנה טובה.

 

מיוחד לחנוכה:

חליל הקסם - אופרה בין חושך לאור

האופרה האחרונה של מוצרט עוסקת בנצחון האור על החושך בעזרת המוזיקה. התבוננות אחרת על המאבק התמידי בין חושך לאור, דרך אחת מיצירות האופרה המרשימות בכל הזמנים.

 

מיוחד לפורים:

הספר מסוויליה - כשהרוזן מתחפש

באופרה המשעשעת והמוכרת של רוסיני, הרוזן אלמוויווה יוכל לזכות בבחירת ליבו רוזינה רק אם יואיל להתחפש לכל מיני דמויות נחותות. האם הבגד באמת עושה את האדם? האם פיגרו יצליח לסייע לידידו הרוזן להשיג את אהובתו?

 

 

מיוחד ליום האישה (מבחר של ארבע הרצאות שונות):

לה צ'נרנטולה - סינדרלה? לא מה שחשבתם!

סיפור סינדרלה, אבל בדיוק ההפך. באופרה של רוסיני סינדרלה לא מחכה לנסיך. גם לא לניסים. אפילו לא לפיות. באופרה, סינדרלה היא בחורה טובה, חכמה, יודעת מה היא שווה ולא מוכנה לקפוץ על כל גבר שעובר בסביבה. האם יכול להיות שהפמיניזם התחיל בתחילת המאה ה-19? ועוד באופרה?

 

הנשים - גיבורות האופרה

הנשים באופרה מייצגות את הנשיות במלוא עוצמתה. הן אוהבות, מתעבות, נוקמות, ומשגעות את הגברים כולם. הן גם משלמות על כך בחייהן. הרצאה מרתקת על כוחן המוזיקלי והדרמתי של נשים באופרה. 

 

קאלאס לנצח

מריה קאלאס - האשה והאגדה. סיפור חייה האופראי והבלתי יאמן של הדיוה הגדולה מכולן, בעלת הקול הוירטואוזי והאישיות הכובשת. הכינו את הממחטות!  

 

טוסקה - גיבורה יוצאת דופן

האופרה "טוסקה" מאת ג'קומו פוצ'יני עוסקת באישה אחת בעולם גברי, פוליטי, כוחני ומושחת. טוסקה מגלה תושיה, אומץ, רחמים, טוב לב, ואצילות אין קץ. גם בחייה וגם במותה.

 

מיוחד ליום המשפחה:

אופרה מהסרטים:

פעילות חוצה גילאים ודורות. מתאים לבני 4-104. מתאים מאד לדיורים מוגנים (עם הילדים, הנכדים והנינים), לגני ילדים, ולכל התכנסות של סבים/סבתות ונכדים/ נכדות.

היכרות ראשונית עם עולם האופרה באמצעות סרטי קולנוע, מרביתם סרטי אנימציה. באמצעות השימוש בקולנוע נחשפים הילדים (והוריהם) לאמנות האופרה, בדרך נגישה, משעשעת ו"בגובה האזניים".  מפגש אינטראקטיבי לכל המשפחה בו ננצח, נצחק ונזוז עם פפגנו, פיגרו, כרמן וגיבורי אופרה נוספים. 

 

מיוחד לפסח:

אופרה מעבדות לחירות

ביטויים שונים למושג "חירות" באופרה. ממקהלת העבדים העבריים ב"נבוקו" לאריית החירות של סינדרלה, מהשאיפה לחירות האדם ב"דון ג'ובני" ועד לאחוות האדם החופשי ביצירות של בטהובן. הרצאה מרגשת על השחרור ממשטרים, ממעמדות, מעבדות ומגלות. 

 

בין יום השואה ליום העצמאות:

התזמורת הפילהרמונית - משואה לתקומה

כמו הרבה סיפורים טובים, גם הסיפור הזה מתחיל מחלום או אולי אפילו מהזיה של אדם אחד: ברוניסלב הוברמן, שהחליט להקים תזמורת בארץ ישראל לאחר שהנגנים היהודים סולקו, בשנות השלושים, מהתזמורות בגרמניה הנאצית. מאז ועד היום נחשבת התזמורת הפילהרמונית הישראלית לאחת מהמובילות בעולם.

 

 

ליום האהבה (ט"ו באב או וולנטיינס):

שיקוי האהבה

קומדיה מקסימה ושובת לב על אהבה, תמימות, כסף, רמאות ושכרות.  נמורינו זוכה באהבתה של אדינה בזכות שיקוי האהבה, או לפחות כך הוא מאמין. כשהסוף טוב הכל טוב, אפילו הדוקטור הרמאי, מתחיל להאמין בכוחם של ה"שיקויים" שהוא מוכר. הרצאה אופטימית, מחוייכת ומלאת אהבה. מומלץ בתוספת כוס יין אדום...

 

 

חג שמח!